Almora Darkosen 2 – PL

Witajcie Almorianie!

Oficjalnie zapowiadam rozpoczęcie prac nad drugą, osobną i zupełnie nową częścią gry – Almora Darkosen 2. Oznacza to, że będzie to aplikacja niezależna od poprzedniej wersji. Więcej informacji na ten temat napiszę w dalszej części zapowiedzi.

Almora Darkosen 2 będzie kontynuacją historii znanej nam z pierwszej części, jednakże z racji tego, że silnik gry będzie zmodyfikowany i ulepszony, dostępne będą nowe rozwiązania i mechaniki gry.

Najważniejsze cechy w nowej odsłonie gry:

 • O wiele większy świat z trybem dnia i nocy! Możliwość snu – regeneracja.
 • Losowo generowane niektóre lokacje ( jaskinie, krypty itd. ) #roguelike.
 • Możliwość zapisu kilku postaci na jednym profilu gracza.
 • Możliwość wyposażania najemnika lub najemników.
 • Klasy postaci ( wojownik, mag, łucznik ).
 • Profesje postaci dla każdej klasy ( złodziej, szpieg, zielarz, itd. )
 • Możliwość posiadania “zwierzaka”, który będzie w pewnym stopniu nam pomagał.
 • Duże drzewo umiejętności – te z kolei będą miały swoje poziomy i nie będą bazowały tylko na podstawowej wartości obrażeń postaci.
 • Rozbudowany system rzemiosła.
 • Rozbudowane mini-gry z możliwością grania online z innymi graczami
 • Przetwarzanie przedmiotów ( śmieci będą mogły być przetopione na surowce )
 • Rozbudowany system mapy/minimapy i zarządzania nią oraz znacznikami.
 • Strzelanie z łuku i walka dystansowa ( nie tylko dzięki umiejętnościom ).
 • Rozbudowany system inwentarza ( z podziałem na przedmioty do zadań, leczniczych, kluczy itp. ).
 • Walka za pomocą dwóch broni w jednym czasie ( wówczas wyklucza tarczę ).
 • Bardziej rozbudowane dialogi i fabuła.
 • Powiększenie/oddalenie pola gry/ekranu.
 • Dostosowanie rozdzielczości do urządzenia.
 • Gra w trybie online/offline
 1. Online – możliwość zapisu stanu gry w chmurze, multiplayer, dostęp do statystyk graczy, możliwość gry z PREMIUM**
 2. Offline – będzie można ukończyć grę, ale bez możliwości gry z Premium. 
 • Multiplayer ( tryb kooperacji ) – jednakże nadal nie będzie to gra typu MMORPG.
 • Obsługa jeszcze większej ilości języków/tłumaczeń.
 • Możliwość gry gamepadem lub myszką i klawiaturą.
 • Szereg ustawień typu: stopień jasności ekranu, powiększanie/zmniejszanie czcionki na ekranie, szybkość dialogów.
 • Rozbudowany dziennik zadań i dialogów.
 • Własne ustawienia pozycji przycisków funkcyjnych na ekranie

Gracze, którzy są fanami Almory mogą zauważyć tutaj wiele nowych rozwiązań, które również sami zaproponowali. Ta lista to zbiór wszystkich opinii graczy, moich obserwacji i wielogodzinnych prób ukończenia gry. Tworząc drugą część gry jest możliwość przygotowania silnika do wdrożenia tych wszystkich aspektów.

Obecnie Almora Darkosen 1 posiada ograniczone możliwości, ponieważ silnik nie jest do tego przystosowany.

To tylko najważniejsze cechy, bowiem wiele rozwiązań i systemów przejdzie spory lifting i szereg modyfikacji.

** PREMIUM będzie możliwe tylko w trybie online ( ale nie trzeba zakładać konta – trzeba być po prostu online ), wynika to z zabezpieczeń przed piractwem. 

Co z dodatkiem do pierwszej części gry?

Pełnego dodatku do pierwszej części nie będzie. Nie oznacza to jednak koniec prac nad grą, ponieważ na pewno pojawią się tryby gier ze stopniami trudności ( o których wspominałem w poprzednich wiadomościach ) oraz udoskonalenia i poprawki, które obecnie są wdrażane. Na tej liście znajduje się jeszcze obsługa gamepadów oraz port silnika na inne platformy typu Steam Deck / Nintendo Switch. Więcej o portowaniu będę pisał na bieżąco, ponieważ dochodzą jeszcze kwestie licencji, które obecnie próbuję pozyskać.

Dlaczego taka decyzja? Dlaczego Almora Darkosen 2 zamiast dodatku?

Almora Darkosen to mój życiowy projekt, jestem z niego bardzo dumny i czytając recenzję oraz opinie graczy wiem, że w tej grze jest jeszcze większy potencjał niż myślałem na samym początku premiery. Nie spodziewałem się aż tak ciepłej i pozytywnej reakcji ze strony graczy. Na chwilę obecną grę pobrało prawie 1.000.000 osób z całego świata! Jestem osobą, która nie lubi stać w miejscu, w dodatku jestem bardzo zmotywowany, pełen energii i gotówy, aby zacząć tworzyć nową odsłonę gry dla Was i dla siebie!

Pierwszy silnik gry powstawał 10 lat temu, wówczas flagowym telefonem był “Samsung Galaxy S+” ( Galaxy S1 ). Pamiętam, że podczas pisania kodu co każdy rok dodawałem nowe efekty oraz rozwiązania do silnika, bowiem telefony szybko stawały się coraz mocniejsze i możliwości smartfonów zwiększały się z roku na rok. Nie mniej jednak, korzenie obecnego silnika sięgają jeszcze starych czasów i należy je przepisać na obecne warunki techniczne. W chwili obecnej jestem bardzo ograniczony i wychodząc naprzeciw prośbom graczy nie jestem w stanie pewnych rozwiązań wdrożyć. 10 lat temu nie sądziłem, że Almora Darkosen to będzie tak potężny projekt z potencjałem na taką rozbudowę – serio!

Uważam zatem, że poświęcenie jeszcze minimum roku czasu na stworzenie dodatku do obecnej wersji gry jest po prostu stratą czasu. Krótko mówiąc byłaby to forma “odgrzewanego kotleta”. Nie chcę tworzyć tego na siłę, chcę dodać więcej świeżości do gry, a tak jak wspomniałem wcześniej ogranicza mnie wiek silnika projektu.

Po prostu pragnę dostarczyć Wam nowe doświadczenie, nową rozgrywkę i jeszcze lepsze rozwiązania w zupełnie nowym projekcie.

Z góry uspokajam, że klimat gry na pewno się nie zmieni, dołożę wszelkich starań, aby sprawić go jeszcze lepszym! Nadal większość grafik będzie tworzona przeze mnie, ale jeżeli będę potrzebował pomocy, to na pewno skorzystam i obiecuję sprawować odpowiedni nad tym nadzór, aby nic nie odstawało od obecnego klimatu Almory.

Kiedy Almora Darkosen 2?

To jest moje ulubione pytanie na które nigdy nie jestem w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Byłbym bogaty gdybym dostawał 1$ za każde pytanie “kiedy nowa część?”.

Tak naprawdę, to ciężko powiedzieć ( czyli nic nowego ), ale są pewne fakty, które pomagają oszacować mniej więcej termin pierwszych beta testów.

Fakty:

 • Mam napisany silnik gry, którego nie muszę przepisywać od początku, wymaga po prostu poprawy i ulepszeń. Jest masa funkcji pisanych obecnie – poprawnych, czyli w pełni nadających się do użytku również w nowym silniku gry. Wiele z nich to dosłowne kopiuj/wklej.
 • Posiadam powiększone o 10 lat ( łącznie ponad 20 lat ) doświadczenie w programowaniu ( w tym analizowaniu błędów, bowiem wiele było poprawek po Premierze Almory, które udało się wdrożyć ). Doświadczenie które zdobyłem pozwoli ominąć wiele problemów w przyszłym projekcie. Jest to ogromny zysk czasu.
 • Mam możliwość sięgnięcia po pomoc innych osób. Nie muszę wszystkiego tworzyć sam.
 • Nie muszę nic na siłę wymyślać, wszystkie nowe rozwiązania są od dawna spisane na mojej liście i czekają na swoją kolej. Wiele rozwiązań podsunęli również wspaniali gracze.

Tak więc wydaje mi się, że pierwszą, wstępną wersję będzie można testować ( testy zamknięte ) za rok, czyli 2024/2025. Od wyniku testów będzie zależała data oficjalnej wersji beta dostępnej dla wszystkich, a następnie premiera pełnej gry. Jest to dosyć optymistyczna wersja, ale jak najbardziej realna.

Jeżeli wydaje się Wam, że to dużo czasu, to powiem tylko, że na rozszerzenie do pierwszej części trzeba by było czekać podobną ilość czasu, a silnik nadal byłby stary, bez przyszłości i bez nowych rozwiązań.

Czy możesz mi pomóc?

Oczywiście! Każda pomoc jest mile widziana 🙂
Jeżeli tworzysz muzykę, dźwięki, umiesz rysować lub po prostu masz fajne pomysły napisz do mnie!

Dodatkowo zapraszam na kanał Discord, są tam odpowiednie działy, w których również można zgłaszać swoje pomysły i sugestie: Discord

Możesz również wesprzeć mnie finansowo:
PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/almoradarkosen
YouTube ( dotacja ): https://tipply.pl/u/gear-studio

Słowem końca

Mam nadzieję, że rozumiecie moją decyzję i że będziecie mnie wspierać przy tworzeniu nowej wersji gry. Wsparciem będzie również odwiedzanie i udzielanie się w Social Mediach na Facebooku, Twitterze lub Discordzie. Ja natomiast będę starał się na bieżąco informować Was o postępie nowego projektu. Zapraszam również na kanał YouTube, będą pojawiać się tam filmy z postępów projektu #almoradarkosen2

Planuję tam umieszczać filmy z prototypowania i pojawiania się nowych rozwiązań w projekcie. Będzie to w pewnym rodzaju seria filmów #devlog. Dzięki temu na bieżąco będziecie mogli podsuwać swoje pomysły, komentować moje i wyrażać opinię na bieżąco, a to przecież bardzo ważne! Ta seria filmów również pozwoli Wam zobaczyć jak to wszystko powstaje i ile czasu oraz pracy należy poświęcić, żeby stworzyć taką grę. Szkoda, że 10 lat temu nie korzystałem tak mocno z YouTuba, ale to były inne czasy 🙂

Jak widać przede mną naprawde wiele pracy, ale jeżeli robi się to, co się kocha, to nie jest pracą a przyjemnym pisaniem kodu 🙂 Czy potrafię?, to już sami wiecie…

Dziękuję, że jesteście ze mną i za to, że się udzielacie i podsyłacie naprawde fajne pomysły, bez Was nie byłoby planów na Almorę Darkosen 2!

Trzymajcie kciuki za projekt i do usłyszenia już niebawem!
Zacznijmy pracę nad Almora Darkosen 2

dev Grzegorz Borkowski

P.S. Nie zapomnijcie o dobrej ocenie w Google Play / App Store, to naprawdę bardzo motywuje! 🙂

Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.GearStudio.AlmoraDarkosen

App Store:

https://apps.apple.com/us/app/almora-darkosen-rpg/id1594920342